Price Rite Marketplace offers same-day delivery or curbside pickup for various Price Rite snacks and candy products. The company provides a variety of options, including Snyder’s of Hanover Snaps Pretzels, Seasoned Twisted Pretzel Sticks, Honey Mustard and Onion Pretzel Pieces, and more. These crunchy, checkerboard-shaped pretzels are perfect for snacking, stacking, sandwiching, and scooping.
Instacart also offers same-day delivery or curbside pickup for some of the favorite Price Rite snacks and candy products. Customers can choose between curbside or in-store pickup. The first delivery or pickup order is free.
The 10-pack of 100-calorie Snyder’s of Hanover Pretzels is ideal for stocking up pantry items and offices to satisfy cravings. Other popular items include Snyder’s of Hanover Pretzel Rods, which offer a classic taste and shape that pairs well with mustard, cheese dip, or hummus. Snyder’s of Hanover Sea Salt Rounds are light and crispy bite-sized pretzels that add a fun dimension to snack time.
Price Rite Marketplace also offers contactless delivery for their Pretzel Crisps Snack Packs and Assorted Party Snacks Pretzels products. They also offer top brand names, a great selection of Bowl and Basket, Paperbird, and Wholesome Pantry products on the shelves.
Snack smart with Snyder’s Pretzel Pieces, Hormel Pepperoni, and Kimnori Seaweed Snacks, cool off with Goodpop Pops, or grab a Slimfast Shake for a quick meal. Hershey’s Baking Chips are available in various flavors for homemade treats. The grocery store is clean, well-stocked, and offers fresh, not past-dated products.
📹 FOOD ITEMS YOU NEED TO BUY AT DOLLAR TREE TO SAVE $$$ (and what to avoid!) 🤫
I’ve been shopping Dollar Tree groceries for many years. And, I tend to shop with the purpose of finding out if the food items at …
📹 AMERICAN SUPERMARKET – Come SHOPPING with me, you won’t believe the PRICES! Compare to your country.
Come shopping with The MacMaster around an American Supermarket, you won’t believe the prices of things compared to your …
Personally, one of the things that I like about shopping at Dollar Tree is getting some of the smaller size options. I’m single and often don’t want larger options available. Even if it is better price per ounce I would prefer to pay less for a smaller option. For example, I may be ok paying $1.25 for a smaller option than $3 at the grocery store for a larger size that is a better per ounce option. The $1.25 is less money overall and I just need less of it because I’m only one person.
One thing that is important to think to is that if you can’t afford the full size are the grocery store and you can afford a smaller portion would you rather have it at all or go without? If you’ve only got 5 bucks and that will get you cookies and icing but less of them at least you’ve got a dessert 🤷🏼♀️
This article was fantastic, thank you for making it! I used to shop at DT quite often, but then when they raised prices 25%, most of their competitive items suddenly seemed overpriced, so I stopped going/looking. I had no idea they’d started carrying the cupcake sprinkles, will definitely check those out, as well as the frozen berries! Sometimes buying a small pkg of an item makes sense, i.e., f you’re making a recipe and need a specific item rarely used, buying a small pkg to prevent paying more at the register, and food waste down the road is a great idea.
I actually prefer to buy my snack/junk food at Dollar25 Tree instead of at the grocery store/warehouse store. It may not be as cost effective, but it’s better for my diet! If I buy a regular package of Oreos/Doritos/whatever at the grocery store/warehouse store, I’m gonna end up eating the whole thing sooner rather than later. I’d rather spend more to get a smaller package so I can avoid junk food binges.
Thank you for all this info! It’s super helpful. Also, here’s a possible idea for summer or fall-whenever baby decides to let you sleep! If you can check out a Big Lots, or an Ollie’s, a price comparison might be a cool project. Big Lots, in particular, seems to carry a lot of healthier foods for what I (a person using EBT) consider great prices.
I think frosting is best at the smaller tubs if you want to limit the sugar at home. 🎉My children prefer frosting, and I don’t. So, I do purchase it there for my family. I do purchase GOYA beans because you don’t get as much liquid as other brands. Yes, I noticed that stores (not just DT) are carrying different of the same in different departments smaller sizes for more to different audiences/shoppers. Very upsetting ‼️😳😒😕
The $ tree Juicy Juice apple juice is the best price around for the 4.1 oz juices. You get 4 juice boxes for $1.25 where as the grocery store is $4 for an 8 pack. Not to mention, it can be hard to find the 4.1 oz size at grocery stores. My 7 year-old son has type 1 diabetes and needs specifically the 4.1 oz (15 carbs) to treat low glucose while he is at school. Diabetic supplies are costly so this juice option has been helpful.
I sometimes wonder if some people (especially people in food deserts)do their grocery shopping at DT thinking they’re getting a great deal, but they’re really not. I hope people are paying attention. We have some low income housing near a CVS, and their food prices are outrageous. Thanks for the great info!
I constantly forget about Dollar Tree having food options. I will say, even though price per oz may not always be great at Dollar Tree, knowing that there are smaller portions might actually be worth it for reasons like you want to try stuff. Or for instance, I really don’t bake a ton. I don’t even use sugar all that much. But a couple of months ago, I had to buy all those in the smallest bags I could possibly find at my grocery store for a recipe or two… and I’m still holding onto a ton leftover. Sometimes getting those smaller portions is better so you don’t inevitably waste a ton of money by having bad food.
Just curious, is there a Dollar Tree in every town/city in the US, if not wouldn’t you be using more petrol & therefore not saving any money? I’m a really fussy eater & only like certain brands of food, such as Heinz ketchup & Branston baked beans etc. I’ve found that ones from Poundland to be total rubbish. Frozen veggies are especially handy for those living alone, as you can put them into bags that serve one person. So much more handy than all that chopping. It always makes me chuckle how people in the US & Canada pronounce Oregano & Basil. 😀
Walmart’s veggies are cheaper than DTs. I don’t like the quality of the frozen strawberries from DT. They seem to be smaller, and there is something off about the color of the strawberries. I will buy the packages of veggies in a real pinch, but I prefer the ones at Walmart. Even my HEB has a better deal on the veggies at a cheaper price point.
Shrinkflation ™ is my worst discovery. Same big package. More air; less (distinctly smaller) content We cook daily so we only buy bulk spices. Restaurant supply store is a great resource if you know a Chef. We vote with our dollars. Wal M top 4 exec’s make $$$70k /min. each. We Will not shop there on primcipal
I prefer the grocery outlet, not sure if they have this store in your area, shopping there is interesting, on budget, and they tend to have a good selection of organics and also some international cheeses. Cheesy I know.. they also have many discounted household items and kitchen ware of a pretty good quality. I do like the Dollar tree for certain kinds of things but just not for groceries. I appreciate your research and candor.
I totally agree Kallie! The only time it’s good to get the smaller sizes, like cereal or snacks is if you’re moving and don’t want to pack extra stuff or if you want to try it first and see if you like it. (Sometimes they carry full size boxes). I like their banana chips when they have them. Also! They have added bread recently! I’ve bought Franz Everything bagels for $1.25 vs. $3-4 at the store! And good bread too. I love Dollar Tree! I get so much from there. Thanks for this! 😁💜
By law here grocery stores have to display not only the product price but also the unit price. This makes it easy to make price comparisons per gram or kg for each product. I usually buy frozen goods when its a tight week as the unit prices are usually better than their fresh produce. I cook for two and buy as much basic ingredients as possible and cook from scratch. That way I can cut down on fillers, fats and artificial flavours/colourings as possible. Make my own snacks, cakes, desserts and cookies too. 1 hour max a day is all it takes to put meals together and I pack the oven with several dishes to cut down on energy, which has gone up 300% this year.
I don’t really agree with your approach here. Your assumption of evaluating by price per ounce is based on the assumption you’re spending for a large family (4 or more). Most large portions are always gonna be priced at a lower cost per ounce than smaller portions sold at places like Dollar Tree. The problem in your calculation is that it assumes whatever purchased will be 100% consumed, which most grocery studies show does not happen. A small family, couple or single may ended up wasting 25% of what was purchased with those large portions due to expiration. When you add that back to your cost per ounce calculation, it’s basically a losing proposition. Cost per actual USED ounce may be much lower at the smaller, but initially higher price per ounce. Love your website though. You are SO GOOD at this!!!!!!! Reply
One of the items I’ve found at Dollar Tree is canned peaches that are a steal compared to the grocery stores! I had looked at fruit at the grocery store and it ranged around $1.65 or more. I’m not a stickler for name brands, especially with the constant increase in price. Sometimes getting a smaller amount of an item is preferred. The smaller container of frosting is usually sufficient when I bake a cake and half of the tub from the grocery store wouldn’t be used and stashed in the fridge to never be found again. I love the cheese balls from DT and they come in a very large bag! A great savings from the higher price at the grocery store! There are meals in the freezer section of DT that are within a few cents of the same meals at the grocery store! Sometimes it’s easier to pick up something at DT than to make a trip to the grocery store for just one or two items. And sometimes I just don’t want to go to a big grocery store. There are only two big grocery stores in my town and they’re always crowded during the day.🙄 If I’m already at DT, I can save more time than fighting the crowd. We only have Walmart and a Texas chain store so we don’t have a lot of choices. Thanks for all your research and sharing your findings!
Whenever I grocery shop and want to compare prices on brand named items, I use my Walmart app to price check. It gives me an idea as to so I want this now (at Target, at the Dollar Tree, etc.) and pay more or get it later at Walmart. Sometimes if I need the item now I will just get it, even if it is a bit more.
Our stuff might cost more but you get more for your money in Aldi’s is cheaper than any store this lady is just stuck up and lying she thinks she’s too good that’s why she’s shopping in a higher price store look how much you spent on the dog store you could have went to Walmart and got the same stuff for only 10 bucks
That’s why American shop at Walmart cuz it’s cheaper why would you go to a high price store to do grocery shopping she could have went to Walmart and got four of them for the same price why she is stupid to pay them prices when she get the same stuff at WalMart Florida is the third state for the highest prices
Meanwhile Americans claim the UK is “so expensive” yeah ok…. The birds custard cream in the UK is £2 or less – that’s $2.45 give or take – meanwhile in the USA. $4.99 Jammie Dodgers? – UK same size pack is 80 pence, equivalent to about $1.05. In the USA? $3.69. $50 in the USA for a dog toy and 3 bags of treats? Lol What a complete scam. Not to mention the UK prices I’ve given INCLUDE sales tax, whereas the USA ones don’t and it’s added on at the till…
Frosted Flakes 5.25$ literally 6$ that is 70 Swedish krona over here in Sweden now that is VERY expensive for such item and it is strange cause the U.S normally tend to be much much cheaper then Europe when it comes to shopping that is not a good sign. Out side that it is fun you find things in American supermarkets you would never see here now i em not sure if fire arms are aloud to be sold at supermarkets or if it various from State to State.
I don’t understand how american products are cheaper in my country than in america. The euro and the dollar have almost the same value, but american products are almost half the price here. Conversely, german products are more expensive in america, I do not understand that. I know the salaries are a bit higher in the US but not nearly enough to justify these prices.
Americans spend an average of 10% of their incomes on food: groceries and restaurants. The British spend an average of 16% of their incomes on the same things. THAT is the important statistic. If you add in alcoholic beverages, Brits spend 19% of their incomes on food and drink. Americans also earn an average of 35% more than Brits do.
It’s US $6.76 for the I Can’t Believe It’s Not Butter in Trinidad (Caribbean) and everything you showed in this article the price is like $1.00-$2.00 US more, everything including the same branded items from the Wine to the Leafy Greens.. The only thing that seem to be the same are the Cereals🤦🏾♀️ The bottle of Tresemme is about upwards US $12……….
🔹️15:45 • So are ” Hot Pockets ” the American equivalent of Sausage Rolls in the UK & Australia ❔ Also, I was kind of shocked & surprised by the high price of toilet paper in the US❗ If you want to buy cheaper toilet paper or paper towels in Australia, go to ALDI or Costco. Don’t bother with Coles or Woolworths or IGA. 🌈🦘🇦🇺🌏
The way grocery prices in the UK are increasing, some of those prices in the US wont be far off now. Wonder if the US is also catching up and increasing their costs as ours do, also. $9 for a box of Yorkshire teabags though??!! When we visited NYC it was interesting to see the UK stuff on the shelves, but never bought any of it. Always like to try the ‘local’ stuff when we go away, and things you can’t get (as easy) at home. ‘John Wayne’ Toilet Paper…. 🤣🤣
I would have to file for bankrupcy if I shopped here lol I will stick to my Aldi,and Asda,Asda have rollback Not surprised your shaking your head in disbelieve at the prices lol.Does this store not do extreme couponing vouchers out the magazines lol makes you appreciate Aldi,Lidl, and Asda lol.Great vlog
Publix is expensive BUT has some reasons to visit! The DELI is awesome. Also, their prepared food is very good, and their CHICKEN TENDERS are the best in town! They used to have good sushi on sale on Wednesdays, but the quality has diminished greatly over the years! 🙁 There are still reasons to visit though!
Another great article from the Macmaster! I agree with you nothing beats a good old Aldi or Morrisons from back home. More cheaper and a better range of products although I’m perusal from Thailand 🇹🇭 and over here most people buy fresh produce from local markets and eat at the local food stalls very cheap prices.
Our prices in all US stores have at least doubled, & still rising. It’s insane. We’re also dealing with a lot of quality issues, shortages with varying items, especially cat food. Also, along with the inflation, we’re dealing with shrinkflation. It’s not pretty over here at all, & I’m a couponer, & still feeling the wrath of this pretty bad.
If eating out (use to be, anyways..) cheaper than stocking up in a supermarket, then there is an agenda going on, and no doubt, higher ‘subsidies’ for the fast food joints. Mainly to do with keeping people unhealthy, I would think. Makes you def appreciate the prices here in the UK more, and there are loads of bargains in the reduced sections to still be had also, makes it all even cheaper! 😁 I too use to love going US grocery shopping on holiday, part of the fun! 😀
Great idea. You can only compare prices if you know the average salary? For example how long do you have to work to buy something, bread etc? Perhaps do a similar vlog in a French supermarket, carrefour, atac etc. Their supermarkets light years ahead of UK ones. I used to live in Folkestone on Kent coast and would get ferry to do monthly shop, if getting timing of boat right could even buy frozen food. Very good vlog thank you.
Lee, Publix is one of the highest Southern US grocery chains, we have several here but I only shop the sales, sometimes good. You should have visited Winn-Dixie, one of Florida’s best chains, not sure how many still exist. BTW, Aldi rocks here in Nashville, value that can’t be beat and great stuff, though nothing like the UK version, which I miss! Have fun in Orlando! 🙂xx
Again loving this one Mac. My love for America as silly as this sounds, wandering around an everyday American supermarket/superstore is just on my bucket list. An everyday task I may never get to do. This article you’re living out my dream. Love it. Hiya #Orlandokelz 👋Love Kellys American/British mixed accent 🙂
I used to buy ice cold cans of A&W root beer out of a vending machine in that branch of Publix back in 1991. Bloody hell the prices have rocketed stateside. Anyone notice the cleaning liquid at 15:28 that looked like drinks? Bit dangerous in my opinion as kids would think its a refreshing tasty drink.
Great stuff Lee & Kelly. Loved your “HOW MUCH!?”, Lee. Bob on what I was thinking!😀 Kelly is right on the D&B… much better than Root Beer (although, I do like Root Beer). A trip around that super-market did little to dispel the stereotype of American food being so unhealthy! Look at the MASSIVE bags of crisps, the sugar-laced cereal, the super-shiny chemical apples, and the ‘buy one, get one free’… CONSUME, CONSUME, CONSUME products! Gone up a lot in the last year or so, I wonder why… (I think we all know what has caused that).
Liked this article! Grocery prices have gone up in the US but this store did seem on the pricey side. I agree with Kelly tho on comparison to Aldi’s. Prices are better but selection is less. Similar to Asda & Morrison’s. International aisle is always much more expensive anywhere. I’d like to see you both do a trip to Walmart.
Hope there’s more article’s with Kelly soon, She has a wicked sense of Humor. Like a laid back Americanized version of the Macmaster. Great idea for a article, and it has given me some idea’s for my own website / content. I like nothing better than visiting local Supermarkets here in the US, especially the Asian and Indian ones. I’m from Glasgow but now live and work in the USA, so have been enjoying these articles alot. As for root beer, I call it mouth wash, but your right now I think about it, it’s freaking Germaline in a bottle, and Americans are drinking it! And they seem to always be trying to PUSH it on me? It’s all making sense now….. too late for the Macmaster, sounds like he’s hooked on Root Beer now : )
Root beer oh wow! Yes I love the stuff. I first had it here in my home town in England back in the late 1970s as a “Slush Puppy”, remember them. Germoline in a cup with a twist of lager shandy that’s my own opinion of it. I had it again when I went to Florida in 1998, and I really did take to it. Seeing the Marmite on the shelves I’m amazed it’s even over there. My good American friends that I have in Kansas, tried the stuff and was almost violently sick, they’d never heard or seen if it before. The same goes for Branston pickle which my Kansas friend described as diced sweet rhubarb and cucumber pickled in a jar then boiled to a mush. Yuk, I do agree in a way as it’s not my favourite either. Beautiful stunning hot Florida weather wish u was there right now 🌞🌞🌞👍
Another enjoyable article, but come on even though Kelly has bought no liquor there sure we of seen people esp after very long 14 years of living there seen people buying some and where it was put lol And we do have dog treat shops as you must know Lee-but not a factory lol Lee did you just say about the European isle as we are out of the EU so need a separate one to the Europeans British-I do hope that was a joke???? As common knowledge we never come off the ground and left Europe only the EU -2 totally different things mate 😂🤣 You showed the plant based butters but not the planet based milks/desserts….etc
Great idea for a article!! It could be a new theme for sure!! You go visit a supermarket in whatever state/country/ you visit. It could give us the viewer an idea of the local produce, the typical food, national foods, prices etc…I really dig the idea of you checking out the food in the isles. I enjoyed it. There’s a new show in this and it could be called “Supermarket Mc”. Dale Winton eat your heart out. A bloody dog bakery!! What ever next?😂. I know you like a tipple so the liquor(Lick her😂)store seemed appropriate. Dry northern humour runs in the family. America brings out the best in you Mc. It must be the sunshine or the sunny disposition of the American folk. Digestives, Aeros, Ambrosia, HP sauce, Yorkshire tea…I said it in the last article that at times it’s like a “home from home”. Jimmy Dean. From Rebel without a cause to sausage rolls!! That made me chuckle. There seems in general to be a wide variety of produce, from breads, to meats, to toiletries. I really got a sense of your typical grocery store in Florida and more importantly the prices. Got to say on the whole it was rather expensive. Keep thinking out the box. Great idea Kelly(who is bang on about the germolene by the way). It’s a 👍👍👍 from me to her as well as the big Mc.x
Thank you Kelly for taking us round the supermarket. My American wife says I’m tight. I keep telling her my wallet will flatline before I do. How i miss morrisons. I’d never bought a loaf of bread for more than a pound. Here some are $4 or more. And full of sugar. We get penalized for buying british goods. We pay over inflated prices. Yet if you go to the every little helps supermarket in England they have american food cheaper than they do here. A four pack of flakes in England is £1 and here you could be spending up to $10. Its ruddy nora pricing here. I’m coming off my soapbox now. Great article Lee and thank you for the facial expressions at the prices. Can wait to play the article to my wife. I guess I will end up on the sofa lol
Yes thanks to Kelly as it was different and something you haven’t done before. I’m glad they sell British products just like British supermarkets sell American stuff now. I was going to say controversial before you did over the plastic bags 🤣. You should of done a Supermarket Sweep and gone wild in the aisles 😅😂🤣.
Not only do we have dog bakeries, but cat cafes too…so not just in the US. After seeing this I don’t know where this myth that the US is chaeper than us-gas and alcohol, for sure. The numbers looked the same as they do here, until I converted them to CAD-that was SUPER expensive, the best deal you seemed to get was the ketchup. I always said Canada is right between the UK and the US, in terms of just about everything. Aero, Birds, Ambrosia, HP are all standard things here. I can get Pickled Onions, Walnuts, Piccalilli with a bit of a trip, nothing arduous. I’m surprised with a no state tax like FL.
Excellent idea Kelly, I enjoyed that. On a holiday in Orlando, my kids asked if we had any Marmite at breakfast time. Obviously we didn’t, but found out we could get some at the English part of Publix (Not the same branch) so we went there. It was $5 give or take a few cents – in 1999 – for a small jar, so not wanting to let the little darlings down, I bought it. Bad judgement. The jar came back home with us unopened. Noticed on your trip that it was $9.99, though the jars did look bigger.
I thought the prices here in Dublin were bad enough, its nothing compared to those prices. I cant get over the price of toothpaste!! I’m always giving out about what we pay compared to the Spanish supermarkets. Never again shall I complain. BTW for some reason I always thought root beer was the American name for ginger ale. Kudos to Kellly for a great suggestion.
Blimey – anything un-healthy over there is cheap-as-chips but anything healthy like Fresh fruit on the other hand, like those simple Apples was 200% more expensive than over here! Just why are Americans predominantly profoundly obese? But it gets worse the so-called low fat milk was $US 2.29 – SHOCKING. It’s like the Americans are plain Stuupid when it comes to food?
The last time I went in an American Mall, it was full of shall we say ‘ coloured youths’ with their massively oversize tracksuit bottoms hanging around their knees, their boxer shorts on display and their hands thrust down the front playing pocket billiards whilst looking at you like you were something on their sneakers…No thanks, never again.
I’m off to Tenerife in June and I have purchased two of your Mac master tee shirt’s with boris hanging on the back of a plane ✈️ and the famous tee shirt of the mac master let’s go it will be my first time in Tenerife as you inspire me and the other half’ ✈️😎 as Dan would say come on let’s do this and Darren would say it’s off the charts 😀 anyway would be great to see you if you’re there in June 👍
Would you be following this up with a tour of an Orlando liquor store? I know you had the beer/wine section of the Publix, but showing the many flavours of vodka, etc. available might be watchable content too. Most of the chains around Dr. Philips area would be “ABC Liquors”. Usually these are in the same shopping centers as the groceries. If you come across any J20 mixers around here, I’d be very interested in those juices. Just something I normally have to buy when across the pond visiting.
Hey Lee! Hello Kelly and thanks for the suggestion! So I couldn’t wash my hair or wipe my bottom without it costing me an absolute fortune for something mundane and needed everyday. I have to agree with Kelly – Dandelion and Burdock is the clear winner as to the best drink. Nearly fell on the floor when she said price of those Yorkshire tea bags 7 dollars – daylight robbery 😮😮
Don’t forget tax to be added on non food items! Here in Reno, the price of British goods is even higher. American supermarket prices are very high, driving poor people to eat at fast food places (life expectancy in USA is lower than Western and Northern Europe). Aldi and Lidl do exist in parts of USA but they price locally (adjusting to local market conditions) but in Maryland Aldi is really busy because they are much cheaper than other supermarkets- good quality too. Root beer is equivalent to Marmite – like it or loathe it. I can’t stand it! Btw – as a UK pensioner living here in USA, I’m so grateful for the triple lock on pensions being scrapped – 5% cut in real terms on the incomes of the elderly! Thanks BJ – the root beer of politicians.
Interesting. We often get US celebs coming on UK talk shows and saying, ‘I lurve your country, but, your food, yuk!’ and I always wonder what the heck they’ve tried (and where), because our high end restaurants are easily as good, and if you want really insalubrious greasy spoons then New York remains the market leader. And as this article shows, supermarket goods are pretty much interchangeable. About the only real difference is portion size.